MPs

Find your MP and learn more about MPs, including details of their parliamentary career and contact information.

The options in the search box allow you to find MPs by postcode, constituency or MP’s name; or to filter the list by name, constituency, location, party or gender.

Following the resignation of Sadiq Khan a by-election will be held in the constituency of Tooting on Thursday 16 June 2016.

Members of the House of Commons

Showing 192 out of 649 results for Female

Surname, First name Constituency
A back to top
Abbott, Ms Diane (Labour) Hackney North and Stoke Newington
Abrahams, Debbie (Labour) Oldham East and Saddleworth
Ahmed-Sheikh, Ms Tasmina (Scottish National Party) Ochil and South Perthshire
Alexander, Heidi (Labour) Lewisham East
Ali, Rushanara (Labour) Bethnal Green and Bow
Allan, Lucy (Conservative) Telford
Allen, Heidi (Conservative) South Cambridgeshire
Ansell, Caroline (Conservative) Eastbourne
Atkins, Victoria (Conservative) Louth and Horncastle
B back to top
Baldwin, Harriett (Conservative) West Worcestershire
Bardell, Hannah (Scottish National Party) Livingston
Beckett, Margaret (Labour) Derby South
Berger, Luciana (Labour (Co-op)) Liverpool, Wavertree
Black, Mhairi (Scottish National Party) Paisley and Renfrewshire South
Blackman, Kirsty (Scottish National Party) Aberdeen North
Blackman-Woods, Dr Roberta (Labour) City of Durham
Blackwood, Nicola (Conservative) Oxford West and Abingdon
Borwick, Victoria (Conservative) Kensington
Bradley, Karen (Conservative) Staffordshire Moorlands
Brock, Deidre (Scottish National Party) Edinburgh North and Leith
Brown, Lyn (Labour) West Ham
Bruce, Fiona (Conservative) Congleton
Buck, Ms Karen (Labour) Westminster North
Butler, Dawn (Labour) Brent Central
C back to top
Cadbury, Ruth (Labour) Brentford and Isleworth
Cameron, Dr Lisa (Scottish National Party) East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
Caulfield, Maria (Conservative) Lewes
Champion, Sarah (Labour) Rotherham
Chapman, Jenny (Labour) Darlington
Cherry, Joanna (Scottish National Party) Edinburgh South West
Churchill, Jo (Conservative) Bury St Edmunds
Clwyd, Ann (Labour) Cynon Valley
Coffey, Ann (Labour) Stockport
Coffey, Dr Thérèse (Conservative) Suffolk Coastal
Cooper, Julie (Labour) Burnley
Cooper, Rosie (Labour) West Lancashire
Cooper, Yvette (Labour) Normanton, Pontefract and Castleford
Cox, Jo (Labour) Batley and Spen
Crawley, Angela (Scottish National Party) Lanark and Hamilton East
Creagh, Mary (Labour) Wakefield
Creasy, Stella (Labour (Co-op)) Walthamstow
Crouch, Tracey (Conservative) Chatham and Aylesford
Cummins, Judith (Labour) Bradford South
D back to top
Davies, Mims (Conservative) Eastleigh
De Piero, Gloria (Labour) Ashfield
Debbonaire, Thangam (Labour) Bristol West
Dinenage, Caroline (Conservative) Gosport
Donelan, Michelle (Conservative) Chippenham
Dorries, Nadine (Conservative) Mid Bedfordshire
Doyle-Price, Jackie (Conservative) Thurrock
Drummond, Mrs Flick (Conservative) Portsmouth South
E back to top
Eagle, Ms Angela (Labour) Wallasey
Eagle, Maria (Labour) Garston and Halewood
Elliott, Julie (Labour) Sunderland Central
Ellison, Jane (Conservative) Battersea
Ellman, Mrs Louise (Labour (Co-op)) Liverpool, Riverside
Engel, Natascha (Labour) North East Derbyshire
F back to top
Fellows, Marion (Scottish National Party) Motherwell and Wishaw
Fernandes, Suella (Conservative) Fareham
Ferrier, Margaret (Scottish National Party) Rutherglen and Hamilton West
Fletcher, Colleen (Labour) Coventry North East
Flint, Caroline (Labour) Don Valley
Fovargue, Yvonne (Labour) Makerfield
Foxcroft, Vicky (Labour) Lewisham, Deptford
Frazer, Lucy (Conservative) South East Cambridgeshire
Furniss, Gill (Labour) Sheffield, Brightside and Hillsborough
G back to top
Ghani, Nusrat (Conservative) Wealden
Gibson, Patricia (Scottish National Party) North Ayrshire and Arran
Gillan, Mrs Cheryl (Conservative) Chesham and Amersham
Glass, Pat (Labour) North West Durham
Glindon, Mary (Labour) North Tyneside
Goodman, Helen (Labour) Bishop Auckland
Grant, Mrs Helen (Conservative) Maidstone and The Weald
Green, Kate (Labour) Stretford and Urmston
Greening, Justine (Conservative) Putney
Greenwood, Lilian (Labour) Nottingham South
Greenwood, Margaret (Labour) Wirral West
Griffith, Nia (Labour) Llanelli
H back to top
Haigh, Louise (Labour) Sheffield, Heeley
Harman, Ms Harriet (Labour) Camberwell and Peckham
Harris, Carolyn (Labour) Swansea East
Harris, Rebecca (Conservative) Castle Point
Hayes, Helen (Labour) Dulwich and West Norwood
Hayman, Sue (Labour) Workington
Hermon, Lady (Independent) North Down
Hillier, Meg (Labour (Co-op)) Hackney South and Shoreditch
Hodge, Dame Margaret (Labour) Barking
Hodgson, Mrs Sharon (Labour) Washington and Sunderland West
Hoey, Kate (Labour) Vauxhall
Hollern, Kate (Labour) Blackburn
Huq, Dr Rupa (Labour) Ealing Central and Acton
J back to top
James, Margot (Conservative) Stourbridge
Jenkyns, Andrea (Conservative) Morley and Outwood
Johnson, Diana (Labour) Kingston upon Hull North
Jones, Helen (Labour) Warrington North
Jones, Susan Elan (Labour) Clwyd South
K back to top
Keeley, Barbara (Labour) Worsley and Eccles South
Kendall, Liz (Labour) Leicester West
Kennedy, Seema (Conservative) South Ribble
L back to top
Laing, Mrs Eleanor (Conservative) Epping Forest
Latham, Pauline (Conservative) Mid Derbyshire
Leadsom, Andrea (Conservative) South Northamptonshire
Leslie, Charlotte (Conservative) Bristol North West
Lewell-Buck, Mrs Emma (Labour) South Shields
Long Bailey, Rebecca (Labour) Salford and Eccles
Lucas, Caroline (Green Party) Brighton, Pavilion
Lumley, Karen (Conservative) Redditch
Lynch, Holly (Labour) Halifax
M back to top
McCarthy, Kerry (Labour) Bristol East
McDonagh, Siobhain (Labour) Mitcham and Morden
McGarry, Natalie (Independent) Glasgow East
McGovern, Alison (Labour) Wirral South
McInnes, Liz (Labour) Heywood and Middleton
McKinnell, Catherine (Labour) Newcastle upon Tyne North
McLaughlin, Anne (Scottish National Party) Glasgow North East
Mactaggart, Fiona (Labour) Slough
Mahmood, Shabana (Labour) Birmingham, Ladywood
Main, Mrs Anne (Conservative) St Albans
Malhotra, Seema (Labour (Co-op)) Feltham and Heston
Maskell, Rachael (Labour (Co-op)) York Central
Mathias, Dr Tania (Conservative) Twickenham
May, Mrs Theresa (Conservative) Maidenhead
Miller, Mrs Maria (Conservative) Basingstoke
Milling, Amanda (Conservative) Cannock Chase
Milton, Anne (Conservative) Guildford
Monaghan, Carol (Scottish National Party) Glasgow North West
Moon, Mrs Madeleine (Labour) Bridgend
Mordaunt, Penny (Conservative) Portsmouth North
Morden, Jessica (Labour) Newport East
Morgan, Nicky (Conservative) Loughborough
Morris, Anne Marie (Conservative) Newton Abbot
Morton, Wendy (Conservative) Aldridge-Brownhills
Murray, Mrs Sheryll (Conservative) South East Cornwall
N back to top
Nandy, Lisa (Labour) Wigan
Newton, Sarah (Conservative) Truro and Falmouth
Nokes, Caroline (Conservative) Romsey and Southampton North
O back to top
Onn, Melanie (Labour) Great Grimsby
Onwurah, Chi (Labour) Newcastle upon Tyne Central
Osamor, Kate (Labour (Co-op)) Edmonton
Oswald, Kirsten (Scottish National Party) East Renfrewshire
P back to top
Patel, Priti (Conservative) Witham
Pearce, Teresa (Labour) Erith and Thamesmead
Perry, Claire (Conservative) Devizes
Phillips, Jess (Labour) Birmingham, Yardley
Phillipson, Bridget (Labour) Houghton and Sunderland South
Pow, Rebecca (Conservative) Taunton Deane
Powell, Lucy (Labour (Co-op)) Manchester Central
Prentis, Victoria (Conservative) Banbury
Q back to top
Qureshi, Yasmin (Labour) Bolton South East
R back to top
Rayner, Angela (Labour) Ashton-under-Lyne
Rees, Christina (Labour) Neath
Reeves, Rachel (Labour) Leeds West
Reynolds, Emma (Labour) Wolverhampton North East
Rimmer, Marie (Labour) St Helens South and Whiston
Ritchie, Ms Margaret (Social Democratic & Labour Party) South Down
Robinson, Mary (Conservative) Cheadle
Rudd, Amber (Conservative) Hastings and Rye
Ryan, Joan (Labour) Enfield North
S back to top
Sandbach, Antoinette (Conservative) Eddisbury
Saville Roberts, Liz (Plaid Cymru) Dwyfor Meirionnydd
Shah, Naz (Independent) Bradford West
Sherriff, Paula (Labour) Dewsbury
Siddiq, Tulip (Labour) Hampstead and Kilburn
Smeeth, Ruth (Labour) Stoke-on-Trent North
Smith, Angela (Labour) Penistone and Stocksbridge
Smith, Cat (Labour) Lancaster and Fleetwood
Smith, Chloe (Conservative) Norwich North
Smyth, Karin (Labour) Bristol South
Solloway, Amanda (Conservative) Derby North
Soubry, Anna (Conservative) Broxtowe
Spelman, Mrs Caroline (Conservative) Meriden
Stevens, Jo (Labour) Cardiff Central
Stuart, Ms Gisela (Labour) Birmingham, Edgbaston
T back to top
Thewliss, Alison (Scottish National Party) Glasgow Central
Thomson, Michelle (Independent) Edinburgh West
Thornberry, Emily (Labour) Islington South and Finsbury
Throup, Maggie (Conservative) Erewash
Tolhurst, Kelly (Conservative) Rochester and Strood
Trevelyan, Mrs Anne-Marie (Conservative) Berwick-upon-Tweed
Truss, Elizabeth (Conservative) South West Norfolk
Turley, Anna (Labour (Co-op)) Redcar
V back to top
Vaz, Valerie (Labour) Walsall South
Villiers, Mrs Theresa (Conservative) Chipping Barnet
W back to top
Watkinson, Dame Angela (Conservative) Hornchurch and Upminster
West, Catherine (Labour) Hornsey and Wood Green
Whately, Helen (Conservative) Faversham and Mid Kent
Wheeler, Heather (Conservative) South Derbyshire
Whiteford, Dr Eilidh (Scottish National Party) Banff and Buchan
Whitford, Dr Philippa (Scottish National Party) Central Ayrshire
Wilson, Corri (Scottish National Party) Ayr, Carrick and Cumnock
Winterton, Dame Rosie (Labour) Doncaster Central
Wollaston, Dr Sarah (Conservative) Totnes

Constituencies

The UK is currently divided into 650 areas called parliamentary constituencies, each of which is represented by one MP in the House of Commons.

Contact the House of Commons

The House of Commons Enquiry Service answers questions about the business, history and membership of the House.

Telephone: 020 7219 4272
Email: House of Commons Enquiry Service
Text phone: Dial 18001 followed by 020 7219 4272

The telephone enquiry service is open between 10am-12 midday and 2pm-4pm (Monday to Friday).