Parliamentary business for Wednesday 26 November 2014

  < Nov 2014 >
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Week beginning 27 October 27 28 29 30 31 1 2
Week beginning 3 November 3 4 5 6 7 8 9
Week beginning 10 November 10 11 12 13 14 15 16
Week beginning 17 November 17 18 19 20 21 22 23
Week beginning 24 November 24 25 26 27 28 29 30
Week beginning 1 December 1 2 3 4 5 6 7
Click on the Right arrow to select a week.
TimeBusiness
9.15amScience and Technology
Subject: Current and future uses of biometric data and technologies
Witness(es): Professor Juliet Lodge, representing Biometrics Institute, Professor Louise Amoore, Professor of Political Geography, Durham University and Professor Sue Black, Director, Centre for Anatomy and Human Identification, University of Dundee; Sir John Adye, Chairman, Identity Assurance Systems, Ben Fairhead, Biometric Systems Engineer, 3M and Erik Bowman, Chief Engineer, Automated Biometric Identification System Programme, Northrop Grumman; Andrew Tyrer, Head of Enabling Technology, Innovate UK, Emma Carr, Director, Big Brother Watch and Dr Peter Waggett, Chairman, British Standards Institution Technical Committee IST/44
Location: Room 15, Palace of Westminster
9.30amHigh Speed Rail (London-West Midlands) Bill
Subject: High Speed Rail (London-West Midlands) Bill
Witness(es): Maurice and Pauline Kite, Peter and Lyndsay Elliman and Geoffrey Arthur
Location: Room 5, Palace of Westminster
9.30amEducation
Subject: Apprenticeships and traineeships for 16 to 19 year olds
Witness(es): Lorna Fitzjohn, National Director for Further Education and Skills, Ofsted , Katerina Rudiger, Head of Skills and Policy Campaigns, Chartered Institute of Personnel and Development, Conor Ryan, Director of Research and Communications, Sutton Trust and James Whelan, Head of Mathematics, Harris Academy Morden; Deborah Lee, Chief Learning Officer, BT Group, Charlotte Bosworth, Director of Skills and Employment, OCR, Stephen Overell, Principal, Employment and Skills, New Economy Manchester and Darren Northcott, National Official, Education, NASUWT
Location: The Thatcher Room, Portcullis House
9.30amBusiness, Innovation and Skills
Subject: Competition in the UK postal sector and the universal service obligation
Witness(es): Moya Greene, Chief Executive, Royal Mail, Nick Wells, Chief Executive, Whistl, Guy Buswell, Chief Executive, UK Mail and Daniel Vines, Director of Sales and Customer Services, TNT UK; Roy Perticucci, Vice President, EU Operations, Amazon; Billy Hayes, General Secretary, CWU, Dave Ward, Deputy General Secretary, Postal, CWU, John Park, Assistant General Secretary, Community and Les Baylis, Special Project Officer, Logistics and Distribution, Community
Location: The Wilson Room, Portcullis House
9.30amEnergy and Climate Change
Subject: New Climate Economy
Witness(es): Professor Lord Stern, Chair of the Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment, and Co-Chair of the Global Commission on the Economy and Climate and Jeremy Oppenheim, Programme Director, New Climate Economy
Location: The Grimond Room, Portcullis House
9.45amHouse of Commons Governance
Subject: House of Commons Governance
Witness(es): John Borley, member, House of Commons Management Board; Sir David Higgins, Chair, HS2 Ltd and former Chief Executive, Olympic Delivery Authority
Location: Room 6, Palace of Westminster
9.45amHuman Rights
Subject: Counter-terrorism and human rights
Witness(es): David Anderson QC, Independent Reviewer of Terrorism Legislation, Brick Court Chambers
Location: Room 8, Palace of Westminster
2.15pmTreasury
Subject: Payment Systems Regulator
Witness(es): Hannah Nixon, Managing Director, Payments Systems Regulator
Location: The Wilson Room, Portcullis House
2.15pmPublic Accounts
Subject: Financial sustainability of local authorities
Witness(es): Sir Bob Kerslake, Permanent Secretary, Department for Communities and Local Government, Matthew Style, Director of Local Government Finance, Department for Communities and Local Government and Sharon White, Second Permanent Secretary, HM Treasury
Location: Room 15, Palace of Westminster
2.20pmEnvironmental Audit
Subject: Climate change adaptation
Witness(es): Paul Leinster, Chief Executive, Environment Agency, Pete Fox, Director of Strategy and Investment, Flood and Coastal Risk Management, Environment Agency, Tony Grayling, Director of Environment and Business, Technical and Cross-Cutting, Environment Agency, Ceris Jones, Climate Change Adviser, National Farmers' Union, Dr Mike Morecroft, Principal Specialist, Climate Change, Natural England and Sarah Mukherjee, Director of Environment, Water UK
Location: The Thatcher Room, Portcullis House
2.30pmDefence
Subject: Pre-appointment hearing: Service Complaints Commissioner for the Armed Forces
Witness(es): Nicola Williams, the Government’s preferred candidate for post of Service Complaints Commissioner
Location: The Grimond Room, Portcullis House
2.30pmHuman Rights
Subject: Violence against women and girls
Witness(es): Rt Hon Nicky Morgan MP, Secretary of State for Education and Minister for Women and Equalities, Department for Education, Lynne Featherstone MP, Minister of State for Crime Prevention, Home Office and Rt Hon Mike Penning MP, Minister of State for Policing, Criminal Justice and Victims, Ministry of Justice
Location: Room 8, Palace of Westminster
3pmEnvironment, Food and Rural Affairs
Subject: Defra performance in 2013-14
Witness(es): Rt Hon Elizabeth Truss MP, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs
Location: Room 16, Palace of Westminster
4pmPublic Accounts
Subject: The work of the Chief Executive of the Civil Service
Witness(es): John Manzoni, Chief Executive of the Civil Service
Location: Room 15, Palace of Westminster
Central Lobby

Parliamentary Calendar

Parliamentary Calendar allows you to find out what's on in Parliament.