COMMONS

Science and Technology Committee - membership

The members of the Committee were appointed on 12 July 2010. Stephen McPartland MP was appointed on 14 February 2011, replacing Alok Sharma MP. Four further changes to the Committee membership were made on 27 February 2012. Andrew Miller MP was elected by the House to be the Chair of the Committee on 9 June 2010.

Member Party
Andrew Miller (Chair) Labour
Caroline Dinenage Conservative
Gareth Johnson Conservative
Stephen Metcalfe Conservative
Stephen Mosley Conservative
Pamela Nash Labour
Sarah Newton Conservative
Jonathan Reynolds Labour/Co-op
Graham Stringer Labour
Hywel Williams Plaid Cymru
Roger Williams Liberal Democrats